Vybíráme umyvadlo – na co si dát pozor?

Výběr je zásadní

Může se to zdát jako prostý úkol. Potřebujeme nové umyvadlo. Tak půjdeme do obchodu a koupíme si ho. Nainstalujeme, připojíme, hotovo. Ale jakmile vkročíte do prodejny se sanitou nebo se porozhlédnete po internetu, užasnete, jaké všechny typy, tvary a velikosti umyvadel se vyrábějí. A najednou vůbec nebudete vědět, jaké si vybrat, jaké bude pro vaši koupelnu nejlepší a jak ho využít na maximum. Poradíme vám, na které parametry se při výběru umyvadla soustředit a podle čeho si vybrat to nejlepší.

Velikost

Všichni víme, že na velikosti záleží. A u umyvadla to platí dvojnásob. Pokud se budete snažit ušetřit prostor a koupíte si miniaturní umyvadlo, brzy možná zjistíte, že vám nestačí, voda je nacákaná všude kolem a zvlášť malé děti s ním budou mít problém. Pokud si naopak cíleně koupíte velké umyvadlo, abyste v něm měli dostatek prostoru nejen na umytí rukou, ale třeba i na rychlé přemáchnutí ušpiněného oblečení, můžete při instalaci zjistit, že je na vaši koupelnu až moc velké. Proto než se pustíte do bezhlavých nákupů, přeměřte si prostor, kde bude umyvadlo umístěno. A uvědomte si, k jakým účelům ho budete využívat a jak jste při tom zruční.

Tvar

Jistě tušíte, že umyvadla mají různé tvary. Většina z nás má doma takovou tu oválnou klasiku, která se připevňuje na zeď. Ale to není vůbec nutností. Můžete mít hranaté umyvadlo, kulaté umyvadlo, umyvadlo připomínající misku, hluboké nebo mělčí umyvadlo. Může být něčím zdobené, může být nabarvené. Výběr je široký a opět byste měli hledat s ohledem na další vybavení vaší koupelny, aby umyvadlo ladilo se zbytkem sanity i nábytku.

Skříňka pod umyvadlo

Fakt, že pod umyvadlem bývá skříňka, ještě neznamená, že spodní části umyvadel jsou všechny stejné. Naopak – umyvadlo byste měli vybírat i s ohledem na to, jaký typ umyvadlové skříňky máte a jak si přejete, aby na ní umyvadlo sedělo. Vyrábějí se například takzvaná zápustná a polozápustná umyvadla. Můžete mít umyvadlo umístitelné přímo do konkrétního kusu nábytku a nebo umyvadlovou mísu „posazenou“ na desku skříňky.

Dvojumyvadlo

V neposlední řadě ještě zvažte, jestli vám postačí jedno umyvadlo nebo byste uvítali raději dvě. Pokud vás v domácnosti žije víc, větší počet umyvadel se upotřebí (zejména ráno). I zde se ale prodávají různé variace dvojumyvadel a je potřeba promyslet si, která by se vám líbila nebo by lépe seděla do prostoru vaší koupelny.

Přečtěte si také Přelepení staré dlažby novou. Jde to? nebo Koupel není jen k umytí. Jak díky ní načerpat novou energii?

Fotografie