Barvy, které by ve vaší koupelně neměly chybět

Bílé dlaždičky na zdech, béžová dlažba, občas nějaké mramorování pro zpestření jednotvárnosti. Také vaše koupelna vypadá takhle a ta jednoduchost už vás začíná nudit? Tak se odvažte udělat změnu a přidejte do koupelny barvy, které vás potěší.

Výběr barev byste měli přizpůsobit nejen vlastnímu vkusu, ale i tomu, jak po psychické stránce působí na lidi. Psychologie barev je totiž velmi důležitá, a pokud to s nějakým agresivním odstínem přeženete, nebudete se v koupelně nakonec cítit dobře. Totéž platí o hodně tmavých odstínech, které by toto místo určené pro relax a očistu mohly snadno proměnit v příšeří strašidelné kobky.

Vymalování koupelny

Pokud nemáte na stěnách koupelny dlaždice, neznamená to, že je musíte udržovat bílé. Na výběr je neskutečné množství odstínů barev. Ideální je sáhnout po těch akrylátových, které na jednu stranu dobře propouštějí vzduch, takže zeď neplesniví, ale na druhou stranu jsou i voděodolné a dají se z nich dokonce omývat různé nečistoty.

Pro pocit pohody byste měli volit světle modré odstíny, které nám samy o sobě připomínají vodu, moře či pohodu spjatou s dovolenou. Špatnou volbou není ani světle šedá, která nás dokáže uklidnit. Doporučuje se také meruňková nebo světle béžová, které mají na naše nervy taktéž zklidňující účinek.

Výběr obkladů

Obklady rozhodně nemusí být nutně jednobarevné. Vyrábí se jich takové množství, že svůj oblíbený motiv si mezi nimi vybere každý. Případně můžete kombinovat několik barev, velikostí a typů obkladů, a pokud máte aspoň trochu estetické cítění, můžete si z koupelny udělat boho ráj nebo místo připomínající výbuch exotiky.

Vinylové samolepky

Možná je vaše koupelna poměrně nová, ale její barvy už vám nevyhovují. Přesto se vám nechce jít do celkové rekonstrukce. Řešením mohou být vinylové samolepky, které se prodávají s různými motivy či ornamenty a v různých rozměrech. Velmi snadno jdou lepit na stávající obklady na stěnách a vypadají zcela realisticky. Díky výrobnímu materiálu navíc překvapivě dobře odolávají vodě, jsou omyvatelné a dlouho vám vydrží. Jsou navíc mnohonásobně levnější než nové obklady a nalepit je zvládnete rychle a bez odborné pomoci.

Dřevo dýchá teplem

Leckdo si zamiluje dřevo a domov má plný dřevěných doplňků. Vypadá to krásně, působí hřejivě a dokáže to našemu domovu dodat tu správnou rodinnou atmosféru. Nicméně v koupelně to se dřevem může být problematické, protože v kombinaci s vlhkostí se může výrazně zkrátit jeho životnost.

Proto pokud jste si tento materiál zamilovali, dejte raději přednost jeho imitaci. Leckteré obklady a dlažba vypadají tak přirozeně, že byste do nich na první pohled neřekli, že nejde o skutečné dřevo. A koupelně dodají příjemný pocit pohody a klidu.

Pakliže se rádi sprchujete, přečtěte si náš článek o tom, že Moderní sprchový kout by měl odrážet především vaši osobnost, případně si zavzpomínejte V čem se myly naše babičky.

Fotografie