Jak vybrat dlažbu do koupelny?

Typy dlažby pro koupelny

Když se poohlížíte po nové dlažbě, měli byste vzít v úvahu několik zásadních faktorů. Jde zejména o její voděodolnost i celkovou odolnost, nutnost a složitost údržby a také estetické hledisko (měla by se vám rozhodně líbit). Každý typ dlažby je jiný, proto se vyplatí nejprve pečlivě vybírat a teprve potom nakupovat. Nejčastěji se přitom prodávají keramické dlaždice, ty z přírodního kamene nebo skleněná dlažba. Každý z těchto materiálů má samozřejmě své výhody i nevýhody.

Keramika

Keramické dlaždice jsou patří v koupenách k nejčastějšímu typu dlažby. Je to proto, že jsou (zejména oproti ostatním zmiňovaným typům) levné, vysoce odolné a snadno se čistí. Navíc se vyrábějí v širokém spektru barev i designů, mají různorodé textury a rozličné velikosti. Každá koupelna tak díky nim může rázem získat jedinečný vzhled.

Přírodní kámen

Přírodním kamenem v tomto případě míníme mramor nebo žulu. Pokud zvolíte tento typ dlažby, dodá to vaší koupelně nádech luxusu a elegance. Kamenné dlaždice zároveň patří k nejodolnějším a neponičí je skoro nic. Navíc se snadno se čistí, ale jen pokud jde o leštěný mramor – pokud zvolíte například formu lámaného kamene, tak se při čištění spíš zblázníte. Nevýhodou je, že tato dlažba je mnohem dražší než keramika.

Sklo

Skleněné dlaždice se mohou na první pohled zdát jako netypický nápad, ale získávají čím dál větší popularitu. Jsou moderní a vypadají elegantněji než keramika, ale přívětivěji než kámen. Vyrábějí se v mnoha barevných variacích, designech i velikostech. Výhodou je, že jsou zcela voděodolné, snadné na údržbu a jsou lesklé, čímž dodají koupelně zajímavý šmrnc.

Ceny dlažeb

Většina lidí si ráda prohlíží různé varianty, ale nakonec se rozhodují zejména podle ceny. Obložit celou koupelnu je totiž finančně nákladné, i když zvolíte ten nejlevnější typ dlažby.

Zaručeně nejlevnější je keramická dlažba, ale i tady se ceny pohybují v dost širokém rozpětí. Cena nakonec záleží nejen na kvalitě dlažby, ale i na velikosti dlaždic a jejich designu (jednobarevné bývají nejlevnější).

Skleněné dlažby jsou obvykle dražší než keramické dlažby a přírodní kamenné dlažby patří k těm nejdražším – ale zase nabízejí nejvyšší kvalitu a velkou odolnost.

A co když mám děti?

Možná by se vám líbil určitý typ dlažby, ale zároveň při výběru musíte zohlednit specifické potřeby své rodiny. Pokud tedy například máte malé děti, měli byste volit na podlahu dlažbu, která má protiskluzový, hrubší povrch. Lepší je také vybírat pevnou a odolnou dlažbu, která dětem odolá a neponičí ji nárazy.

Ideální je tedy keramická nebo přírodní kamenná dlažba. Naopak skleněná dlažba je zcela nevhodná k dětem, protože je výrazně křehčí a snadněji se poškodí.

Přečtěte si také Podle čeho vybírat ručníky a osušky do koupelny? nebo že Moderní sprchový kout by měl odrážet především vaši osobnost.

Fotografie