Jak si vybrat správnou velikost sprchového koutu?

Faktory pro výběr

Možná jste sprchový kout ještě nikdy nevybírali nebo nestavěli, takže si nejste jisti, jakou velikost zvolit a podle čeho ji určit. Stačí vám nějaký malý? Nebo je lepší ten největší? Či jít zlatou střední cestou? Svou volbu musíte uzpůsobit nejen velikosti a dispozicím koupelny, ale i tomu, kdo se tam bude mýt.

Pokud nejste v žádném ohledu drobní, tak vám bude malý sprchový kout těsný a nebudete se v něm cítit dobře. Pokud máte děti a chcete je mýt najednou, je také lepší sáhnout po větším sprchovém koutu. A nakonec zvažte i to, v jakém stylu by měl sprchový kout být a jak by měl vypadat.

Změřte koupelnu

Můžete sice velikost sprchového koutu i odhadnout, ale lepší je jít na jistotu. Takže než ho vyrazíte koupit, pečlivě si změřte koupelnu – respektive prostor, do kterého ho hodláte umístit. A ujistěte se, že zbude dost místa i kolem něho, abyste do něj mohli pohodlně vstupovat, projít kolem a nic vám nepřekáželo. Zaměřte se také na výšku koupelny. A pokud ji zařizujete kompletně, proměřte si i prostory, do kterých chcete umístit umyvadlo, toaletu či vanu. V ideálním případě si to nakreslete, ať máte jistotu, že se vám vše do koupelny skutečně vejde a jaké jsou maximální možné rozměry všech prvků.

Velikost sprchového koutu

Nyní se dostáváme k určení nejlepší velikosti sprchového koutu, případně k jeho tvaru. Velikost by měla být pohodlná pro všechny členy domácnosti, ale měla by být přiměřená velikosti koupelny. Takže do menší koupelny pořiďte menší kout, do větší lépe pasuje ten větší. V malé koupelně je lepší sprchový kout s rohovým vstupem, který zabírá méně místa. Ve větší koupelny můžete mít obdélníkový sprchový kout, klidně i bez zástěn.

Typ zavírání

Rozměry máte? Nyní se zaměřte na druh dveří sprchového koutu. I dveře totiž mohou ovlivnit to, kolik budete ve sprše mít místa a jak pro vás bude pohodlná. Někdo volí jen obyčejný koupelnový závěs, který si zahrnuje podle potřeby. Pak jsou tu skládací, posuvné nebo dokonce otočné dveře. A nebo necháte sprchový kout otevřený bez jakékoliv zástěny.

Materiál

Nakonec se zaměřte také na materiál sprchového koutu. Obvykle jde o kombinaci několika materiálů, přičemž nejoblíbenější bývá sklo, nerez, akryl. To jsou ale předem vyrobené a snadno instalovatelné sprchové kouty.

Pokud si sprchu hodláte sami postavit, můžete sáhnout po keramických dlaždicích na podlahu i stěny nebo po kameni (nejčastěji se používá mramor či žula). Každý materiál má své výhody a nevýhody a každému se líbí něco jiného. Dalším hlediskem je samozřejmě cena (zvlášť přírodní kámen bývá drahý).

Při výběru materiálu berte v potaz také celkový vzhled a styl vaší koupelny. Sprchový kout by neměl vyčnívat a měl by do ní dobře zapadnout.

Přečtěte si také Jak vybrat dlažbu do koupelny? nebo Moderní sprchový kout by měl odrážet především vaši osobnost.

Fotografie