Není vana jako vana. Jak vybrat tu nejvhodnější?

Někdo upřednostňuje sprchu, jiný si naopak rád pohoví ve vaně plné horké vody a příjemné pěny. Pokud i vy patříte mezi pohodáře milující dlouhé koupele, měli byste této své zálibě přizpůsobit i správný výběr vany.

Nákup vany nemusí být tak snadný, jak se na první pohled může zdát. Před pár desítkami let platilo, že jste šli do obchodu, koupili vanu a vezli si ji domů. Moc velký výběr tehdy nebyl. V současnosti se ale vyrábí vany různých tvarů, typů, velikostí, pro jednoho či pro více osob, masážní, vířivé, s nožičkami či bez nich a z mnoha odlišných materiálů. Jak tedy vybrat tu nejlepší a přitom zbytečně nepřeplácet?

Volně stojící vana

Klasikou je obvykle vana zapuštěná ve vyzděném „rámu“, přisunutá těsně ke zdi – aby nezabírala zbytečně moc místa a voda mohla být prakticky zabudována ve stěně. Ale mnohem elegantněji působí volně stojící vana, kterou lze umístit kamkoliv do prostoru koupelny. Vodovodní potrubí musíte vyřešit trochu chytřeji a dobře ho zamaskovat, ale ten pocit při koupeli pak bude jedinečný.

Takové luxusní vany se pohybují cenově okolo 25 000 korun, ale můžete je sehnat i za polovinu. A v koupelně se od té chvíle budete cítit naprosto královsky.

Masážní či vířivá vana

Pro pocit dokonalé relaxace je ideální, pokud má vaše vana masážní trysky či možnost proměnit se ve vířivku. Takové vany nejsou úplně běžné a jejich cena tomu odpovídá. Ale faktem je, že ty nejlevnější typy pořídíte už okolo 11 000 Kč.

Čím lepší, hezčí a kvalitnější vířivou vanu budete chtít, tím více si připlatíte. Na druhou stranu už nikdy nebudete muset do veřejné vířivky, nikdo vás nebude po zaplacené hodině vyhánět a můžete si užívat domácí wellness třeba každý den.

Rohová nebo obdélníková?

Většina lidí si kupuje klasickou obdélníkovou vanu, protože je to zkrátka nejpraktičtější a leckteré koupelny bývají malé. Pakliže máte ale dostatečně velkou koupelnu, je výhodnější sáhnout po rohové vaně. Budete v ní mít mnohem větší prostor a větší pocit volnosti. Nejlevnější typy stojí pouhých pár tisíc korun. A pokud jste šetřiví, můžete se klidně koupat i společně ve dvou.

Vana se sprchou 2v1

Někdo se rád sprchuje, jiný si raději lebedí ve vaně. Ale co když se do koupelny obojí nevejde a nemůžete se shodnout, co si koupit? Ideálním řešením je pořídit si vanu spojenou se sprchou. Skutečně se vyrábí a dokáže tak vyhovět požadavkům všech členů domácnosti. Děti se mohou pohodlně koupat, dospělí si mohou dát rychlou sprchu – nebo se osprchujete a teprve pak si napustíte příjemně teplou vanu. Záležet to bude už jen na vás. Cena přitom není nijak závratná, pohybuje se většinou okolo 5 000 Kč.

A pokud přece jen raději dáte přednost sprše, přečtěte si náš článek o tom, že Moderní sprchový kout by měl odrážet především vaši osobnost, případně o tom, že Koupel není jen k umytí. Jak díky ní načerpat novou energii?

Fotografie